Zpět
Zpět
Problémy s kostrčí mohou snížit funkci orgánů v malé pánvi - V harmonii s tianDe

Problémy s kostrčí mohou snížit funkci orgánů v malé pánvi

Nejnižší článek naší páteře. Zdánlivě nenápadná část našeho těla má na svědomí správné dýchání, stabilitu těla, psychickou pohodu, spánek, vyprazdňování i sexuální život. Bolesti kostrče dokážou pořádně potrápit, přesto s ní vůbec nemusí souviset. Co všechno kostrč v těle ovlivňuje a jak si poradit se syndromem kostrče a pánevního dna?

Význam kostrče pro tělo

Kostrč je malá kost v oblasti pánve vzniklá srůstem čtyř či pěti kostrčních obratlů a je pozůstatkem zakrnělého ocasu. Je umístěna pod křížovou kostí, se kterou je propojená chrupavkou. Kostrč pomáhá tělu udržet stabilitu a nést váhu těla, příkladem může být sezení nebo naklánění se dozadu bez ztrát rovnováhy. Svaly v oblasti kostrče přispívají ke správné funkci střev a činnosti močového měchýře. Pro ženy je kostrč důležitá zejména při porodu dítěte, při němž napomáhá zvětšovat průchodnost porodního kanálu.

Bolesti kostrče a pánve

Slyšeli jste už pojem „syndrom pánevního dna“? Skrývá se pod ním bolest kostrče a pánve a bolest tzv. zřetězená, která je zapříčiněná dysbalancí svalů a vazů pánevního dna.

Problémem může být anatomické zkrácení svalových vláken nebo zvýšené napětí svalů upínajících se ke kostrči. Zkrácení táhne kostrč k jedné straně, čímž dojde k blokádě křížokyčelního kloubu a omezení pohyblivosti v kyčelních kloubech. Napětí se dále přenáší nahoru do páteře i dolů do končetin. Zvýšené svalové napětí v oblasti krátkých pánevních vazů a svalů způsobuje z většiny případů krátkodobé mechanické dráždění, převážně způsobené pádem na kostrč, nebo dlouhodobé dráždění. To hrozí zejména cyklistům a osobám se sedavým zaměstnáním.

Není bolest jako bolest

Tak jako u všeho i u kostrče platí, že pokud nevyléčíte primární příčinu, nepodaří se vám potíže odstranit trvale a budou se vám stále vracet. Problémem u kostrče je, že z hlediska vnímání bolesti je poměrně zrádná.

Bolest kostrče a pánve může poukazovat na záněty v malé pánvi, kupříkladu zánět močových cest nebo vnitřních pohlavních orgánů, dále na problémy v dolních končetinách, jako jsou blokády v koleni či kotníku.

Naopak zcela jiné symptomy, jako jsou bolest hlavy, krku či hrudní páteře mohou poukazovat právě na problém v oblasti kostrče. I taková bolestivá menstruace, která připadá některým ženám normální, může být příznakem syndromu pánevního dna. Tento syndrom pak může být důvodem funkční neplodnosti. Správná diagnostika problému tak není vůbec snadná. Při problémech raději zapomeňte na odhady a svěřte se do rukou zkušenému kineziologovi nebo fyzioterapeutovi.

Jak si pomoci přírodní cestou

Trpíte bolestí a hledáte úlevu? Než sáhnete po medikamentech, vyzkoušejte bylinné produkty, které vám pomůžou bolest silně zredukovat. Pomoci vám může masážní gel Ortophyt, bylinné náplasti Wutong a turmalínový pás, který je i skvělou prevencí pro lidi se sedavým způsobem života.

Pro prokrvení a posílení pánevního dna doporučuji gel Volupta+ pro ženy. Při problémech s orgány malé pánve vyzkoušejte velmi účinné bylinné kúry pomocí vložek Energie života s 38 léčivými bylinami a vložek Energie bylin, které obsahují výtažky ze 49 bylin.

Zkuste posilovací cviky

Cviky pánevního dna jsou vhodné nejen k jeho relaxaci, ale také k jeho regeneraci a prokrvení. Doslova legendární jsou v tomto ohledu cviky paní Ludmily Mojžíšové, která sestavu vytvořila pro sportovce trpící bolestmi zad. Postupem se její techniky začaly používat zejména u žen s problémem otěhotnět. Nevíte, jak na to? Zacvičte si z pohodlí domova s kvalitní instruktáží na YouTube kanálu FIZIOkliniky. Vyzkoušejte si na vlastní kůži účinnost jednotlivých cviků.