Zpět
Zpět
Jak funguje vědomá podnikatelka | Vharmoniistiande.cz

Jak funguje vědomá podnikatelka aneb smrt “superženě”

vědomá podnikatelka

Jak jsem již avizovala na svých sociálních sítích, tento rok bych se ráda věnovala vzdělávání žen i v oblasti vědomého byznysu. Protože rovnováha mezi prací, kariérou a soukromým životem je především pro ženy zásadní. Pojďte se mnou zjistit, jak funguje vědomá podnikatelka.

Otevřeme především tato témata:

 • efektivní delegování,
 • time management,
 • práce v harmonii s cyklem,
 • vědomé přepínání rolí,
 • nastavení vnitřního PROČ (smysl, touhy).

Smrt “superženě”

Ráda bych zabila mýtus, který ničí ženy a jejich rodiny a to je “superžena“. Myslíte si, že neexistuje? Ale ano a to v hlavě většiny žen.

Ženy dnes žijí v budoucnosti. Každé ráno v hlavě třídí všechny své dopolední pracovní nebo rodinné povinnosti. V práci uvažují, kam odpoledne nakoupit. Po cestě domů přemýšlejí, co večer uvařit. A než zavřou oči zvažují, zda už by nebylo dobré naplánovat na víkend generální úklid. 

Poznáváte se? Na matky a celkově ženy se dnes klade šílený nápor. Musíme být:

 • věrné přítelkyně,
 • svůdné milenky,
 • perfektní hostitelky,
 • milující manželky,
 • pečující matky,
 • vtipné kamarádky,
 • úspěšné podnikatelky,
 • úžasné kuchařky, apod.

Sama a nejlíp = vyčerpaná a nemocná 

Především si myslíme, že my samy to uděláme přeci nejlépe. Poté padneme a už nemáme sílu. Žena, která vše udělá sama, nedá prostor svým dětem, aby se učily a ani svému muži,  aby se cítil mužem. 

Žena, která neřeší své potřeby, neplní si své sny a žije jen pro ostatní. Věčně vyčerpaná, unavená a strhaná máma. Jakou zprávu vysílá světu a co předává za vzor svým dětem?

► Spoustu zdravotních i psychických problémů, které se ženami řeším jsou právě postoje typu: Já a mé potřeby stojí až na posledním místě, nemám čas se najíst, umýt si vlasy, natož si na sebe něco koupit. 

Udělejte si introspekci a postavte se na 1. místo

Podívejte se do svého života, jak to máte vy sama? Jaké vzorce chování máte nastavené? Co si myslíte, že je od vás očekáváno a proč. Hledejte příčiny vašich vzorců. V dětství, v rodině, v předchozích generacích žen.

Většina žen s rodinou a partnerem odpoví, že má samozřejmě rodinu na prvním místě. Ale být mámou a milující partnerkou je nejlepší důvod, proč se starat o své zdraví. Nejen to fyzické, ale i duševní – a stavět se v mnoha případech na první místo. 

Jestli si totiž nedovolíte být sama sebou a nezastavíte se občas, zastaví vás vaše tělo. Právě snaha o to být “superženou” patří mezi nejčastější důvody, proč hlavně nám ženám, začne celá řada psychických i fyzických problémů. Vidím to v praxi dnes a denně. Migrény, problémy s cyklem, cysty, záněty… To vše je hlavně reakcí těla na náš životní styl a na to, jak o sobě smýšlíme. 

Moje kroky k vědomému podnikání

Vím, o čem mluvím. Sama jsem psychické vyhoření a úplné fyzické vyčerpání zažila. Dnes jsem úspěšná podnikatelka, zamilovaná manželka, milující máma, ale také věrná přítelkyně a vášnivá cestovatelka. 

Vždy tomu ale tak nebylo. Musela jsem si to prvně dovolit. Dovolit si vědomě odpočívat, být tady a teď, užívat si svůj čas sama pro sebe. 

Co to pro mě znamenalo?

 1. Vykomunikovat si s partnerem vztah, ve kterém si pomáháme, vzájemně se tolerujeme a vycházíme si vstříc. Chodíme spolu „na rande“ a stále náš „partnerský vztah“ živíme.
 2. Musela jsem si dovolit zajistit si paní na úklid a občasné hlídání. 
 3. Poslouchat své tělo a dát mu vše, co potřebuje. Od pohybu, přes masáže, po kvalitní potravinové doplňky.
 4. Přizpůsobit své plány a práci vlastnímu menstruačnímu cyklu.
 5. Vědomě se naučit delegovat jak domácí, tak i pracovní povinnosti.
 6. Vyhodit ze života vše (všechny), co mi bere energii. 

Každá z vás si můžete užívat roli milující matky a přitom mít krásný vztah s mužem, práci, která přináší hojnost a svobodu, život plný dobrodružství. Samo od sebe se to ale nestane. Je třeba se podívat pravdě do očí, přiznat si, co je v našem životě špatně a začít to krok za krokem měnit. A hlavně, nemusíte na to být sama.