To, jak silné, zdravé a dlouhé vlasy budete mít, předurčuje především genetika. Díky správné péči (léčbě) a vhodným produktům lze dnes ale kouzlit i v případě, že vám matka příroda nenadělila do vínku hustou dlouhou kštici.
Nadměrné maštění
Pokud se vám vlasy více mastí a musíte si je mít 2x až 3x do týdne, není to problém. Je třeba jen zvolit vhodnou péči na mastné vlasy. Pokud si ale vlasy večer umyjete a ráno již jsou mastné, není to v pořádku a je ideální vyhledat odbornou pomoc.
Za mastnými vlasy stojí nadměrná olejová produkce mazových žláz. Většinou ji způsobují hormony, ale příčinou může být i genetika. Vlasy jsou slepené, spojují se do pramínků a je potřeba je každý den umývat a odstraňovat tak přebytečný maz.
Horší variantou je tuková produkce mazových žláz, kdy je mastná pokožka, ale od kořínků dále jsou vlasy suché. V tomto případě dochází k ucpání pokožky a nadměrné tvorbě lupů, pokožka je svědivá a může dojít až ke tvorbě seborey.
- Dermatolog v tomto případě odstraní pouze důsledek nadměrného maštění. To primárně vychází zevnitř těla a značí špatnou funkci jater, ledvin, nadměrný detox, špatnou lymfu, atd. Vhodné je navštívit trichologa, který poskytne komplexní pohled na nadměrné maštění.
TianDe tipy
- Šampon Zlatý zázvor od TianDe – potlačuje nadměrnou funkci mazových žláz, odstraňuje přebytečný maz z vlasových váčků a příčinu seboroických lupů.
- Vlasové produkty s ženšenem – prodlouží životní cyklus vlasu, nakopnou imunitu.
- Masky na vlasy – dávejte je vždy jen do délek, nikoliv na pokožku. Minimálně 10 až 15 cm od pokožky hlavy.
- Čistící šampón s aktivním uhlím – používá se na seboreu, vyčistí krásně pokožku. Vhodný pro mastící se pokožku. Po něm je vhodné použít Zlatý zázvor.
Jak si správně umývat vlasy zjistíte v tomto článku: Jak správně pečovat o vlasy, aby byly krásné a zdravé po celý rok
Padání vlasů
- Průměrně má člověk na hlavě 100 tisíc vlasů.
- Průměr vlasového vlákna je dán geneticky. Jemné, tenké vlasy nemusí mít skoro žádnou dřeň. Hodně hrubé mají velké množství dřeně.
- Denně nám vypadne 80 – 100 vlasů. Když vidíte na kartáči vlasy, tak se nic neděje.
- Pravidelně se vlasy vymění všechny v průběhu 4 – 6 let. Je to dané geneticky. Jakmile vlas vypadne, ve vlasové folikulu vzniká papila, ve které startuje nový vlas. Pozor! Když vypadávají vlasy v ložiskách, jedná se o onemocnění.
- Neseme si genetický základ, jaká délka vlasů nám naroste. Nedokážeme ovlivnit délku, ale ani kvalitu vlasu.
Anagenní fáze, během které vlasy aktivně rostou, může trvat od jednoho roku až do čtyř, pěti let. Vlasová cibulka, která se nachází ve spodní části vlasového folikulu, se v této fázi aktivně regeneruje a vytváří vlasové vlákno. Mimochodem, vlas vám vyroste zhruba o jeden centimetr za měsíc.
- Vlas vypadá jako ostrouhaná tužka díky mechanickému poškození. Když je tenký vlas bez meduly, chemicky narušený a opotřebovaný na povrchu, třepí a láme se. Pomůže vhodně zvolený kondicionér a masky.
Katagenní fáze (klidová) trvá 2 – 4 týdny, vlasy nerostou. Vlasový folikul se stáhne a povystrčí vlas ven, na povrch – vlas je volný. Můžeme ho odstranit při česání, mytí, prohrábnutí – běžné vypadávání vlasů, které není problémem.
- Vlasy v této fázi nerostou, ani nedochází k produkci pigmentu. Vlasové folikuly se zmenšují a jejich báze stoupá k povrchu kůže. Ve vlasové cibulce se vytváří nové vlasy.
Telogenní fáze – vlas vypadl. Vlasový folikul je prázdný a vzniká nová papila, která se vyživuje krevními vlásečnicemi. Fáze vypadávání trvá mezi dvěma až čtyřmi měsíci. V závěru telogenní fáze vstupuje folikul opět do růstové fáze a začínají se znovu vytvářet vlasy. Pokud ještě v tuto chvíli zůstávají na hlavě staré vlasy, nově rostoucí je vytlačí a startuje nový růstový cyklus.
- Výborná je vlasová voda na pokožku hlavy a pomocí ní krevními vlásečnicemi dostat živiny do papily, kde roste nový vlas. Tím lze ovlivnit kvalitu vlasu, hrubost, pružnost.
Příčin zvýšeného padání vlasů může být mnoho. Od zvýšeného stresu, hormonálních změn, užívání léků, přes nemoc, až po změnu kosmetické péče o vlasy a pokožky hlavy. Ideálním řešením je opět návštěva trichologa, který odhalí skutečnou příčinu a pomůže s nastavením správné funkční péče včetně potravinových doplňků.
Co je alopecie?
Alopecia areata je autoimunitní porucha, která způsobuje padání vlasů. Někomu se tvoří lysiny na různých místech na hlavě, jinému vypadají vlasy všechny. U někoho je ztráta vlasů trvalá, u jiného jen dočasná.
- V případě alopecie náš imunitní systém považuje za nežádoucí vlasové folikuly, a napadá je. Ty se díky tomu zmenšují, přestávají vyživovat vlasy a ty následně vypadnou.
Někdy se alopecie objevuje i v souvislosti s endokrinními nemocemi, hormonálními změnami, diabetem I. typu nebo revmatoidní artritidou. Podle vědců k jejímu rozvoji přispívají i genetické dispozice, životní styl a prostředí. Případně i některé chronické potíže: astma, alergie, vitiligo či některá postižení, například Downův syndrom.
Syndrom mokré hlavy
Nesušíte si vlasy po umytí? Chyba. Mokrá hlava i vlasy se více potí, pokožka je nachylnější na mykózy a plísně. Ničí se vlas – šupinky mokrého vlasu nejsou úplně uzavřené, musí se správně vysušit. Tepelná úprava pomůže uzavřít vlas a uzamkne potřebnou hydrataci uvnitř.
Jak správně fénovat vlasy v 5 krocích
- Do mokrých vlasů aplikujte ochranný sprej (keratinový, aloe vera).
- Vlasy fénujte od kořínků ke konečkům na střední teplotu a nejvyšší výkon.
- Následně přes velký kartáč vyfénujte spodní část vlasů a následně vrchní.
- Zafixujte účet fénování na nejnižší teplotu.
- Použijte stylingové přípravky.