Zpět
Zpět
5 tipů, jak se zbavit stresu | Vharmoniistiande.cz

5 tipů, jak se zbavit stresu aneb každodenní instantní rituály, díky kterým se vyhnete vyčerpání 

5 instantních rituálů jak se zbavit stresu

Drahé ženy, jelikož téma vyčerpání a vyhoření v důsledku stresu jsou v dnešní zrychlené a na výkon zaměřené době nanejvýš aktuální, chci s vámi sdílet techniky, které mám vyzkoušené sama na sobě. Říkám jim instantní rituály, protože my zaberou minimum času a pomáhají mi eliminovat každodenní stres spojený s podnikáním a péčí o dvě malé děti. Pomáhají k lepšímu naladění na sebe sama a uvědomění si přítomného okamžiku. 

1. TIP: Eliminujte čas online

Zapomeňte na sociální sítě,  ty vás mnohem více dostanou do sestupné energetické spirály. Na sítích si sice můžete najít rady, tipy, návody, postupy, ale můžete tam i hodně prokrastinovat a podvědomě nasávat negativní informace a zprávy z celého světa. To, že lidé na sítích sdílí především to krásné a veselé, může přispět k vašemu pocitu méněcennosti a nedokonalosti. Obrazovky notebooků, tabletů a telefonů navíc produkují ostré modré světlo, které se označuje jako HEV záření. 

  • HEV je zkratka termínu „high energy visible“. Toto vysokoenergetické záření proniká hluboko do pokožky a urychluje její stárnutí – napomáhá totiž tvorbě volných radikálů a často podněcuje hyperpigmentaci. Dále může vytvářet tzv. suché oči (typickými příznaky mohou být pocit pálení a řezání, podrážděné a zarudlé oči, citlivost na světlo). Spolu s nimi se může objevit tzv. syndrom počítačového vidění, který se projevuje bolestmi hlavy, rozmazaným viděním, bolestí krku i ramen. Zároveň modré světlo velmi narušuje spánkový cyklus

Extra tipy: Doporučuji si nastavit na mobilu, notebooku i stolním počítači režim blokující modré světlo. Pokud trávíte online hodně času, pořiďte si speciální brýle blokující ostré modré světlo a používejte je. A nakonec chraňte i svou pleť a nezapomeňte používat produkty obsahující vitamín C.

2. TIP: Spojte se se zemí

Vyzujte si na chvíli boty, zavřete oči a načerpejte energii z matky země. Vnímejte její bezpodmínečnou vyživující lásku. Každý den jsme přehlceni informacemi a podněty, které jsme za celý den načerpali. Neumíme ze zastavit a udělat si čas na sebe. Spojením se zemí se velmi rychle vrátíme do přítomného okamžiku. Uvědomíme si napojení na sebe sama. Na tady a teď.  

3. TIP: Energetická sprcha nebo koupel

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se můžete „očistit“ (duševně i tělesně) představuje omytí těla vodou. Při sprchování si představujte (vizualizujte), jak z vás voda doslova splachuje všechen stres, únavu a vyčerpání. V případě, že milujete koupel, tak si zapalte pár svíček, použijte levandulovou sůl a při ležení v lázní si představujte, že všechny negativní pocity se z vás dostávají do vody a při jejím vypouštění mizí pryč.

4. TIP: Polarizovaná rovnováha neboli střídavý dech

Střídavý dech slouží především k uklidnění podrážděných nervů a uvědomění si přítomného okamžiku. Jak na to? Palcem zakryjte pravou nosní dírku a 7x pomalu dýchejte pouze přes levou dírku. Poté si palcem uzavřete pro změnu levou nosní dírku a dýchejte 7x pravou nosní dírkou. Celý postup zopakujte 5x.

5. TIP: Vytvořte si ochrannou bublinu

Je to jedna z velmi efektivních vizualizačních technik „duševní“ ochrany, kdy si kolem sebe vytvoříme energetické ochranné pole, které přispívá k pocitu sebedůvěry a pohodlí. Pomáhá nám nepouštět si k sobě stres a udržet se i ve vypjatých chvílích v klidu a v síle.

Postup:

  1. Posaďte se na židli nebo se položte na postel a uvolněte se. Zavřete oči. Zkuste si představit, jako byste kolem sebe měla mýdlovou bublinu, kterou jste vyfoukla z bublifuku. Představte si, jak se s každým nádechem i výdechem nafukuje a zase smršťuje. Pokračujte tak dlouho, až ucítíte, že její velikost stačí právě pro vás.
  2. Nyní si představte, že se bublina každým vašim výdechem zvětšuje, ale každým výdechem se už nezmenšuje. Dokud nebudete mít pocit, že se kolem vás vytvořila pomyslná ochranná bublina o velikosti, která je vám příjemná.
  3. Stále si opakujte: “Jsem v bezpečí”. Všechno, co se stane dnes dobrého, ať ke mně přijde a kdybych zažila nebo slyšela něco negativního, ať to ke mně také přijde, ale nezanechá na mě stopy. 
  4. Budete-li považovat za nezbytné, řekněte si nahlas, že kdykoliv budete potřebovat ochranu, vaše bublina se automaticky objeví. Až budete připravená, představte si, jak z bubliny vystupujete. Ubezpečte se, že jste se vrátila do “tady a teď” (do přítomného okamžiku (pomoci si lze tak, že se můžete např. napít, položit chodidla na podlahu, přejet si dlaní po ruce apod.) 
  5. Toto cvičení si můžete dělat každý den nebo v případě potřeby. Přispěje to k vašemu pocitu sebedůvěry a pohodlí. 

Uvedené metody vám nezaberou v rámci dne více než pár minut, eliminací pobytu online na sociálních sítích čas, který můžete věnovat sobě, navíc ušetříte. Pokud ani po několika dnes necítíte větší uvolnění a klid, je dost možné, že míra vašeho přetížení a stresu již překonala určitou hranici. 

V tom případě mě neváhejte kontaktovat. Ráda vám pomohu najít ztracenou rovnováhu a klid pomocí technik a práce přesně na míru vašim potřebám.

📩 zuzanagrygier@seznam.cz