Zpět
Zpět
Stres a vyčerpání: jak si pomoct | Vharmoniistiande.cz

Stres a vyčerpání z hlediska duševního zdraví: Pomůže vám správné nastavení mysli, selfkoučink i kineziologie  

jak na stres a vyčerpání - psychohgiena

Stres a vyčerpání je pro většinu moderních lidí tématem číslo jedna. Doba se zrychluje. Zvyšuje se tlak na výkon. Ženy (ale nejen ty samozřejmě) musí zvládat naplno pracovat, starat se o rodinu i domácnost. Čas na péči o sebe se hledá stále složitěji. 

Ale pozor. Bez pravidelné psychohygieny a práce na sobě, nelze v dnešní době žít zdravý a radostný život. Proto se dnes spolu podíváme na techniky duševního zdraví, které vám pomohou proplout rozbouřenými vodami moderního života s pocitem, že pevně držíte kormidlo a směr ve svých rukách. 

Meditace

Slovo, na které narazíte v rámci psychohygieny na první dobrou. A není to prázdná fráze. Meditace je velmi účinná (tisíciletími ověřená!) metoda zklidnění mysli. Moderní vědecké studie dokazují, že pravidelná meditace může zlepšit naší koncentraci, zvýšit produktivitu a pomáhá lépe čelit stresu a strachu. 

  • Nejjednodušší je začít meditaci s dechem, kdy vědomě zaměříte pozornost na svůj dech. Nechte dech, ať se přirozeně zpomalí a prohloubí. Je to nejrychlejší vstupenka do tady a teď.
  • Dále můžete meditovat pomocí opakování manter. Mantra je jedno slovo nebo fráze, která se neustále opakuje dokola. Můžete znát např. mantru „om“. Díky opakování manter se dokonale zasoustředíte na přítomnost a zklidníte vaši mysl. 
  • Dalším způsobem meditace je pocit vděčnosti. Buď si můžete v duchu nebo nahlas říkat za co jste dnes vděční, případně si můžete vést deník vděčnosti. 
  • Pokud jste nikdy nemeditovali, doporučuji vám vyzkoušet vedené meditace, které vás krok za krokem povedou ke zklidnění mysli, uvolní, naladí, nebo pomohou rychleji usnout.

Nastavení mysli 

Nejdůležitější je uvědomit si chtěné a nechtěné myšlenky. Věděli jste, že myšlenky se dají řídit? Ano. Nechtěné myšlenky můžete chytit hned na začátku a pracovat s nimi. 

Myšlenky nechtěné (ego) chodí z emocí, nesebevědomí a strachu. Před strachem bychom měli přestat utíkat a jít mu naproti. Funkcí strachu nebylo nikdy nás ochránit. Tuto funkci plní náš základní instinkt, náš plazí mozek (amygdala), který řídí naše smysly, dýchání, krevní tlak i strach o život. Funguje na principu bojuj nebo uteč. Naopak za naše emoce je zodpovědný náš savčí mozek

Strach, nebo jakákoliv jiná negativní emoce, je známkou toho, že je u moci naše ego. Někdo hovoří o „našeptávači“, o spratkovi, Marián Jelínek hovoří o našem dvojčeti. A z nechtěnými myšlenkami se dá pracovat. Můžete je vyblokovat, zpracovat nebo transformovat. A své dvojče si musíte „vychovat“. 

  • Nikdy totiž nezmizí, vždy tady bude a je to váš pomocník k růstu. Můžete s ním pracovat pomocí různých technik: řízeného vnitřního dialogu, dechu, posturologie, vizualizace a imaginace. Toto vše můžeme dělat sami se sebou, v rámci tzv. „selfkoučinku“. A pokud s ním potřebujete pomoct, můžete vyhledat profesionálního kouče nebo regresního terapeuta.

Koučink 

V této oblasti bych byla velmi opatrná. Dnes se koučem nazývá kde kdo. Vybírejte si vždy dle recenzí, případně si nechte doporučit od svých známých někoho, s kým oni sami mají dobrou zkušenosti. Nejdůležitější je, ale aby s Vámi zvolená osoba vnitřně rezonovala. 

  • Na koučinku je nejdůležitější „UVĚDOMĚNÍ“ a samozřejmě uvedení nových poznatků do praxe. 
  • Někdy stačí jedno setkání, někdy je třeba s koučem pracovat dlouhodobě.

Kineziologie

Kineziologie je jedna z nejznámějších metod celostní medicíny, která se zabývá studiem svalů a pohybů těla. Tato metoda je založena na myšlence, že každá skupina svalů lidského těla má vztah k jiným částem těla, např. k orgánům, zažívacímu ústrojí apod. 

Pomocí kineziologického odblokování lze odhalit skutečnou příčinu zdravotních obtíží, vyřešit stres, strach, fobie, traumata a mnoho dalšího.

Kineziologie One Brain kombinuje poznatky neurofyziologie a metody tradiční čínské medicíny. Hlavní důraz klade na skutečné pochopení obtíží. Řeší se přesná příčina problémů, nikoliv důsledky. 

Sama jsem držitelkou 25 mezinárodních certifikátů metody One Brain a vím, jak tato metoda mění lidem životy. V rámci svého kineziologického odblokovávání pracuji  navíc s dalšími metodami jako květinové bachovy a maui esence, propojuji vše s prací s meridiány a čakrami. Jedno krásně podporuje druhé a účinky se násobí.

S jakým tématem bojujete aktuálně vy? Co vás v životě brzdí? Napište mi na zuzanagrygier@seznam.cz, nebo se objednejte na koučink či terapii 📞 723 442 207.

Na další podpůrné techniky jako aromaterapie, zvukoterapie, uvolnění tancem a pohybem, se podíváme příště.