Zpět
Zpět
Prožijte léto bez zánětů močových cest | Vharmoniistiande.cz

Prožijte léto bez zánětů močových cest

Časté a bolestivé močení, bolesti v podbřišku a bedrech, ale také vysoké horečky a riziko zánětu ledvin. I takové můžou být vaše letní prosluněné dny. Jak by řekl Rudolf Hrušínský: Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Skoncujte s vracejícími se záněty močových cest a zažijte konečně léto plné jen krásných zážitků.

Radosti léta, strasti močových cest

K létu neodmyslitelně patří spoustu aktivit, na které se celý rok těšíme. Venkovní koupání a opalování, letní sportovní aktivity, krátké šaty a sukně, sandálky a spousta dalších letních radostí. Bohužel pro řadu žen přináší i nepříjemné starosti v podobě zánětů močových cest.

Ač se nám to líbí či ne, ženy jsou k problémům s močovými cestami náchylnější. Jejich močová trubice je mnohem kratší než mužská, má přibližně 4 cm (mužská cca 20 cm). Riziková je také kratší vzdálenost konečníku od močové trubice, což snadněji a rychleji umožňuje průnik škodlivým bakteriím. Nejčastějšími problémy letního období je prochladnutí, zapařené oblečení, mokré plavky a letní milostné románky. Běžným problémem je také zadržování moči a nedostatečný pitný režim. Pozor by si rovněž měly dát ženy po porodu, z důvodu ochablého svalstva, lidé s cukrovkou a ženy v období menopauzy.

Jak si pomoci při obtížích

Ať se zánětem aktuálně bojujete, nebo jen hledáte, co s sebou přibalit na dovolenou, mám pro vás několik užitečných tipů, jak si od nepříjemného pálení a bolestí pomoci. Zcela nejúčinnější z bylin je lichořeřišnice, která se pokládá za tzv. rostlinné antibiotikum. Obvykle ji najdete v kapkách, protože díky alkoholu se mnohem rychleji vstřebává. Proti řezání a pálení vám může pomoci čaj z medvědice lékařské.

Pokud je zánět v počátku, doporučuji vyzkoušet také 10denní kůru s bylinnými fytovložkami “Jemná péče” od Tiande. Pro posílení ledvin a močového systému použijte fytonáplasti Yaoshen Forte téže značky. Ty lepte vždy ve výši posledního žebra (na levé i pravé straně) a 4 prsty pod pupkem.

Myslete na prevenci

Pokud se chcete zcela vyhnout letním zánětům močových cest, zaměřte se zvláště v tomto období na prevenci (neuškodí však, pokud ji zařadíte do svého života celoročně). Jedná se převážně o drobnosti, které vás však v budoucnu mohou ušetřit od nepříjemných bolestí.

Zařaďte do svého jídelníčku brusinky a borůvky. Nezapomínejte na pravidelný přísun vitamínů, zejména vitamínu C. Posilujte imunitní systém zdravým životním stylem, dopřejte si také odpočinek a příliš se nepřetahujte. Dodržujte pravidelný přísun tekutin – za den byste měli vypít cca 20–40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti. Moč nikdy nezadržujte, raději vyhledejte nejbližší možné místo, kde můžete močovému měchýři ulevit. Doporučuji posílit hygienické návyky, zvláště po sexuálním styku. Pro intimní hygienu vyzkoušejte například gel s koloidním stříbrem, které je přírodním antibiotikem a dokáže zničit až 650 druhů bakterií. Jestliže jste k zánětům více náchylní, vyměňte raději tanga za bavlněné spodní prádlo.