Zpět
Zpět
Jezte s ohledem na fáze ženského cyklu. Podpoříte své zdraví i psychiku - V harmonii s tianDe

Jezte s ohledem na fáze ženského cyklu. Podpoříte své zdraví i psychiku

strava s ohledem na cyklus

Určitě jste již slyšely větu: Jste to, co jíte. A pro nás ženy to platí dvojnásob. Jsme cyklické a celé naše bytí je ovlivňováno hormony. Pokud chcete být stále plné energie, šťastné a výkonné, ale zároveň i podpořit samovolnou regeneraci těla, měly byste se vědomě zaměřit na to, co jíte. Volbou „vhodného“ jídla v dané fázi cyklu, ve které se právě nacházíte, můžete totiž ovlivnit jak zdraví, tak náladu. 

1. FÁZE = MENSTRUAČNÍ

Tato fáze menstruačního cyklu je nejznámější. Je to období, kdy máte menstruaci a trvá přibližně 3 až 7 dní. V této fázi dochází u některých žen k velké ztrátě krve a je potřeba dostatečně doplnit živiny. 

Nejdůležitější je zaměřit se na potraviny podporující krvetvorbu a napomáhající k tomu, aby se do těla dostaly ty správné minerály. Důležité je podpořit i ledviny, které jsou v tomto období rovněž velmi zatížené. Všechny hormony jsou v čase krvácení na velmi nízké úrovni.

Potraviny a jídlo, které podporují menstruční fázi:

 • Ovoce a zelenina bohaté na vodu, protože je potřeba tělu doplňovat tekutiny, které se ubývají i následkem ztráty krve: meloun, ananas, meruňky, jahody, okurky, rajčata…
 • Potraviny bohaté na železo, zinek a jód, protože je potřeba remineralizovat a obnovit krev a ledviny: špenát, řapíkatý celer, ryby, mořské řasy, červená řepa.
 • Dále jsou velmi vhodné: brokolice, červená a zelená paprika, fazole adzuki a tmavé fazole, houby či tmavá rýže. 
 • V této fázi je vhodné přidávat do jídla mořskou sůl
 • Během menstruace preferujte dušení a přípravu jídla na páře. Omezte příjem tučných a slaných jídel i sladkostí, i když to v této fázi není vůbec jednoduché. Velmi vhodné jsou bylinkové čaje, doporučuji heřmánkový.
 • Posilující jsou pomalu tažené vývary, zeleninové či miso polévky.
 • Ideální večeří je například sushi.

Můj tip

Připravte si smoothie z ostružin, borůvek či malin, které je velmi bohaté na antioxidanty. Doplnit ho můžete lněným semínkem, čímž vznikne úžasný protizánětlivý nápoj.

2. FÁZE = FOLIKULÁRNÍ

Tato fáze trvá 7 až 10 dní. Během ní se tělo připravuje na ovulaci. Estrogen i testosteron v průběhu tohoto období stoupají. Při folikulární fázi tělo potřebuje více sacharidů, ale velice důležitý je také příjem kvalitních bílkovin. Velmi vhodné je i v tomto období zařadit potraviny bohaté na železo a vitamin C – doplníte tím zásoby, které se vyčerpaly během menstruace. 

Potraviny a jídlo, které podporují tuto fázi:

 • Pro budování hormonů jsou důležité zdravé tuky a bílkoviny z kvalitních surovin.
 • Jezte hodně avokáda, ořechů a semínek, olivy, naklíčené ořechy a semena, naklíčené mungo fazole, hrášek, ovesné vločky. Velmi vhodné je i kimchi či pickles (kvašená zeleniny).
 • Z ovoce jsou ve folikulární fázy velmi vhodné třešně, višně a švestky.
 • Z bílkovin se soustřeďte především na bio kuřecí maso, vejce, ryby a zelenou čočku.

3. FÁZE = OVULAČNÍ

Ovulace, jako taková, trvá jen chvíli. Nicméně i této fázi můžete věnovat ve svém cyklu minimálně 3 až 4 dny. Hladiny hormonů estrogenu a testosteronu dosahují svého vrcholu. Vysoký estrogen potlačuje chuť k jídlu a to způsobuje, že se během této fáze cítíte méně hladová, ale přitom máte dostatek energie.

Přirozeně se snižuje potřeba sacharidů jako zdroje rychlé energie. Místo toho tělo potřebuje kvalitní bílkoviny a tuky, aby dokázalo udržet tuto pozitivní energii a zároveň velké množství vlákniny, aby začalo detoxikovat nahromaděné hormony.

Při této fázi je důležité jíst potraviny podporující játra:

 • Zaměřte se na zeleninu bohatou na vlákninu – okurky, papriky, rajčata, chřest, růžičková kapusta, mangold… 
 • Dále na hořkou zeleninu podporující detoxikaci jater – rukola, pampeliškové listy, čekanka, nahořklé salátové listy, řapíkatý celer. Ideální jsou čerstvé saláty či dušená zelenina.
 • Zařaďte ovoce bohaté na antioxidanty, které pomáhá zvyšovat glutathion a podporuje tak detoxikaci hormonů hromadících se v játrech – jahody, maliny, papaya, mango, kiwi, ananas, žluté melouny…
 • Ze sacharidů sáhněte po quinoe, amarantu nebo červené čočce. Všechno jsou to lehce stravitelné potraviny.
 • Z ořechů a semínek si můžete pochutnat na slunečnicových a sezamových semínkách, mandlích, pistáciích i pekanových ořechách.

4. FÁZE = LUTEÁLNÍ

Luteální fáze je nejdelší fází našeho cyklu a trvá, při ideálním 28 denním cyklu, 12 až 14 dní.  
V této fázi spoustu žen prožívá nenáviděný PMS, který vzniká z důvodu vysoké hladiny estrogenu z předchozího období, kdy se nám nevyrovná hladina se zvyšujícím se progesteronem. 

Zvyšující se progesteron může mít za následek přirozeně větší chuť k jídlu, honí nás mlsná a máme zvýšenou chuť na slané a kalorické potraviny. Dalším účinkem progesteronu je změna hladiny cukru v krvi, která mají za následek náladovost, podrážděnost a větší emotivnost. Nepříjemných efektem zvyšujícího se progesteronu může být i zácpa či zpomalené trávení. 

Při této fázi je důležité jíst pravidelně, nevynechávat jídlo, nezačínat žádné diety ► předejdete tím větším výkyvům nálad a nepříjemným emočním projevům. 

 • Zařaďte do jídelníčku potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, vápník, hořčík a vlákninu, předejdete tak nepříjemných trávicím potížím – nadýmání či nechtěnému zadržování vody, který lze pociťovat především v oblasti břicha.
 • Velmi vhodné potraviny jsou sladké brambory, dýně, mrkev, celer, květák, brokolice.
 • Z ovoce si můžete vybírat i to sladší: jablka, hrušky, broskve, banány či hroznové víno.
 • Z bílkovin sáhněte po bio hovězím či krůtím masu, dále cizrně či fazolích. 
 • Ze sacharidů jsou velmi vhodné hnědá rýže, jáhly a ze semínek slunečnicová či sezamová. Zkuste si do ranní kaše přidat tahini (sezamová pasta).
 • Na trávicí potíže vám udělá dobře mátový či zázvorový čaj. 
 • Můžete zařadit i na minerály a vitamíny bohatou řasu spirulinu.

Můj tip

Uvařte si kmínový čaj proti nadýmání. budete potřebovat: půl lžičky drceného kmínu, půl lžičky drcených fenyklových semínek a 2 dcl vroucí vody. Koření přelijte vroucí vodou a vše nechte 10 minut louhovat. Poté přeceďte a popíjejte během dne.