Zpět
Zpět
Březen, období pro posílení žlučníku | V Harmoniistiande.cz

Březen, ideální období pro opečování a posílení energie žlučníku. Orgánu zodpovědného nejen za hladké trávení

detoxikace žlučníku březen

Tradiční čínská medicína věnuje měsíc březen péči o žlučník, orgán, který si zaslouží naši pozornost, ochranu a posílení. V rámci správného trávení totiž hraje nepostradatelnou roli. S příchodem jara, kdy příroda ožívá, bychom měli probudit a posílit nejen žlučník, ale celé naše tělo a dodat mu potřebnou energii. Zjistěte, jak na to.

Obsah:

Jaro, ideální čas na detoxikaci

Významná role žlučníku tkví nejen v trávení

Čím se projevuje oslabený žlučník?

Jak můžete žlučník posílit?

Vhodné potraviny pro podporu zdraví žlučníku

Důležitost kvalitního spánku

Aromaterapie

Jaro, ideální čas na detoxikaci

Jarní období je ideální pro detoxikaci a očistu organismu, což má pozitivní vliv i na funkci žlučníku, který je úzce spojen s játry. Na rozdíl od jiných orgánů, které se neustále vyprazdňují, žlučník uchovává žluč – esenciální tekutinu nezbytnou pro správné trávení. 

Pokud vylučování žluče není optimální, může dojít k oslabení funkcí sleziny a žaludku, což se projevuje zažívacími obtížemi jako jsou nadýmání nebo nepravidelná stolice.

Významná role žlučníku tkví nejen v trávení

Žlučník bdí nad správným průběhem vašeho trávení. Tento malý hruškovitý orgán, který se skrývá pod pravým žebrem, pod játry, uchovává a koncentruje žluč, kterou játra neúnavně produkují. A právě žluč hraje klíčovou roli v trávení.

Když přijde na scénu mastný oběd, právě žlučník vypustí žluč, která se s tuky popere na molekulární úrovni, rozbíjí je na menší kousky a umožňuje tak, aby je enzymy v tenkém střevě snáze strávily. 

Bez tohoto malého orgánu by vaše tělo mělo velké problémy s trávením tuků. Žlučník je také zodpovědný za eliminaci některých odpadních produktů z těla, které jsou vyloučeny právě s žlučí. 

V neposlední řadě je žlučník důležitý i pro správnou absorpci některých vitamínů, konkrétně těch, které jsou rozpustné v tucích – A, D, E a K. Bez jeho pomoci byste mohli přijít o tyto vitamíny, které jsou jako strážci vašeho zdraví – vitamín A pro zrak, D pro kosti, E jako antioxidant a K pro srážení krve.

Je pravda, že někteří lidé musí žít bez žlučníku, a moderní medicína jim to umožňuje, ale jejich tělo musí podstoupit určitou reorganizaci, aby se přizpůsobilo novým podmínkám. Je to jako když v orchestru náhle chybí jeden hudebník – ostatní musí převzít jeho část a hrát o něco hlasitěji, aby se celková harmonie nerozpadla.

Čím se projevuje oslabený žlučník?

Primární funkcí žlučníku je akumulace a uvolňování žluči. Když je tato rovnováha narušena, může dojít k celkové stagnaci v těle, což se projevuje pocity napětí, obtížemi s uvolněním jak na mentální, tak na fyzické úrovni. 

Fyzicky se to může projevit bolestmi kloubů, zejména v oblasti kyčlí, ramen, loktů nebo kolen. Mohou se vyskytnout i bolesti pod hrudní kostí, bolesti hlavy nebo migrény, nespavost a nadýmání

  • V případě většího oslabení se mohou objevit žlučníkové kameny, záněty žlučníku nebo dokonce nádory.

Na psychické úrovni můžeme pociťovat krátké a intenzivní výbuchy zlosti nebo hysterie, strach ze stání si za vlastními potřebami a názory, potlačování emocí a vyhýbání se konfliktům, nerozhodnost a bojácnost.

  • Pokud vás situace nebo někdo rozčílí, je důležité nezadržovat emoce. Emoce můžete uvolnit aktivitami jako je výrazné gestikulování, bušení do polštáře nebo bubnování a také tanec. Probouzejte radost a smích v sobě, neboť přichází jaro.

Jak můžete žlučník posílit?

  • Odlehčete svůj jídelníček vynecháním smažených a tučných pokrmů, a to zejména v měsících březnu a dubnu.
  • Pokud již trpíte žlučníkovými potížemi, omezte nebo vyřaďte ze stravy živočišné produkty, včetně mléka.
  • Vyhněte se chemickým přípravkům a dochucovadlům.
  • Nezapomínejte na duševní pohodu – dělejte to, co vás baví a co vás dělá šťastnými.
  • Vyhýbejte se stresu.

Vhodné potraviny pro podporu zdraví žlučníku

Problémy se žlučníkem se často odráží na hladině cholesterolu, což může vést ke vzniku žlučových kamenů. Je zásadní stravovat se pravidelně, nikdy nevynechávat snídani a jíst menší porce, ale častěji, což předchází hromadění žluči.

  • Začněte den sklenicí teplé vody s citronem.
  • Zařaďte do jídelníčku kyselé zelí, saláty, ředkvičky, ředkev, pampelišku, čekanku, kopřivu, polníček a červenou řepu. Dále česnek, zázvor, kurkumu, bazalku, kardamon, majoránku a kmín.
  • Doporučuji konzumovat obiloviny jako bulgur, kuskus, špalda a rýže.
  • Z luštěnin jsou vhodné bílé a červené fazole.
  • Vyzkoušejte hlívu ústřičnou a zelené výhonky.
  • Zaměřte se na potraviny zelené a kyselé.
  • Pijte bylinkové čaje, jako je čaj z ostropestřce mariánského nebo kopřivový čaj.
  • Jako doplněk stravy se hodí chlorella, spirulina nebo zelený ječmen.
  • Velmi prospěšné jsou vitamíny skupiny B.

TIP: Pokud vás žlučník trápí a preventivní opatření nepomáhají, zkuste ráno konzumovat přes noc namočené mandle, a to jako dlouhodobější řešení.

Důležitost kvalitního spánku

Žlučník dosahuje vrcholu své aktivity v noci mezi 23. a 1. hodinou. Žlučník se nejen aktivuje, ale celé tělo se připravuje na odpočinek a obnovu buněk. Mozek vyhodnocuje celodenní činnost a zbavuje se zbytečností. 

V tomto čase mohou mít lidé s problémy žlučníku obtíže se spánkem a rovněž žlučníkové záchvaty se často objevují uprostřed noci. Proto je důležité chodit včas spát, abyste nejen žlučníku, ale i celému tělu umožnili dostatek času na posílení a regeneraci.

Aromaterapie

Pro relaxaci a uvolnění můžete využít vůni levandule, heřmánku nebo rozmarýnu. Připravte si uvolňující koupel s aromatickými solemi a nechte se unášet od všeho, co vás tíží.