Zpět
Zpět
Cyklická žena: Premenstruační fáze aneb symbolický podzim

Cyklická žena: Premenstruační fáze aneb symbolický podzim, ve kterém řádí „démon“ PMS.

Ženská cykličnost není žádným novým objevem, ale přirozeným projevem ženské unikátnosti a autenticity. Být ženou znamená obdržet dar. My, ženy, jsme bytosti s vlastním pravidelným rytmem, podobně jako příroda prochází obměnou ročních období. 

V průběhu jednoho měsíce zažíváme čtyři různé fáze, které lze přirovnat k obdobím roku. Premenstruační fáze je doba v měsíčním cyklu ženy, která je mnohdy opředena mýty a nedorozuměními. Tato fáze je pro mnohé ženy náročná, ale zároveň může být i obdobím nesmírné síly a hlubokého sebepoznání.

Téměř každá žena pociťuje příznaky PMS

Dnes se podíváme blíže na premenstruační fázi, náš vlastní podzim. Toto období je často vnímáno negativně, možná ještě více než menstruace samotná. 

 • Podle Bukovského (Návod na přežití pro ženu, Bratislava 2013, s. 314) zaznamená 80–90 % žen alespoň občas mírné symptomy PMS a přibližně 2–3 % žen trpí jeho extrémní formou.

Když se naučíme vnímat signály našeho těla, můžeme premenstruační fázi využít ve svůj prospěch. 

Co všechno umíme v tomto období lépe než jindy?

V této části cyklu se mnoho žen setkává s tím, co nazýváme „démonem“ PMS (premenstruační syndrom). To je doba, kdy emoce mohou vzkypět jako podzimní bouře, kdy úzkost, podrážděnost nebo melancholie mohou zastínit jinak slunečné dny. 

Ale i když je PMS často zobrazován jako negativní, je důležité si uvědomit, že každá bouře má svůj účel a každý podzim přináší své plody.

Při pohledu na to, v čem jsme v premenstruační fázi lepší a silnější, nemůžeme přehlédnout zvýšenou intuici a emocionální inteligenci. Mnohé ženy hlásí, že v těchto dnech mají jasnější vhled do svých potřeb a tušení, co je pro ně v životě důležité.

Na druhou stranu, to, co nás nejvíce trápí, jsou často fyzické a emocionální změny. Nálady se mohou měnit rychleji než podzimní počasí a naše těla mohou procházet nepříjemnými bolestmi a nepohodlím. Ale i tyto obtíže mají svůj význam. Jsou připomínkou, že je čas zpomalit, být k sobě laskavější a poskytnout si prostor a péči, kterou potřebujeme.

Dary PMS v kostce

 • Máme skvělou intuici.
 • Jsme plné nových nápadů a kreativity.
 • Naše představivost nemá hranic.
 • Děláme s nadšením to, co nás naplňuje.
 • Realizujeme své sny a touhy.
 • Máme sílu úkoly dokončit a dovést věci do konce.
 • Potřebujeme mít pořádek a rády uklízíme.
 • Rozpoznáváme, co nám již neslouží.
 • Vidíme problémy a chápeme, co je třeba změnit.
 • Uvědomujeme si nevhodné myšlenkové vzorce a postoje.

Každý podzim v podobě PMS je jedinečný

Je důležité si uvědomit, že každá žena prožívá premenstruační fázi jinak. Zatímco jedna může cítit nárůst energie a kreativity, jiná se může cítit unavená a potřebuje více odpočinku.

Jedno je však společné pro všechny: je to čas, kdy bychom měly být nejvíce v souladu se sebou samými, poslouchat své tělo a dát si to, co opravdu potřebujeme. Ať už je to teplá koupel, kniha, která nás pohltí, nebo jen tichý večer s hrnkem bylinkového čaje.

„Můj osobní podzim připomíná jízdu na horské dráze. Jsou dny, kdy jsem plná energie, a pak zase dny, kdy se cítím úplně vyčerpaná. V dobách hojnosti dokončuji vše, co je třeba, jsem plná tvořivých myšlenek a píši články, protože přímo jiskřím nápady. Uklízím, uklízím a zase uklízím – pro tyto dny si plánuji velký úklid domácnosti. Moje intuice je ostrá a věci mi pěkně zapadají do sebe. Když se však cítím jako na pokraji výbuchu, musím vyrazit ven a vybít přebytečnou energii, abych udržela doma klid.”

Příležitost spojit se se svým já

Premenstruační fáze je mnohem více než jen boj s „démonem“ PMS. Je to příležitost znovu se spojit se svým vnitřním já, přijmout všechny své emoce a naučit se z nich čerpat sílu. Je to čas, kdy se můžeme naučit být ohleduplnější k sobě samým a k ostatním, čas pro hlubokou sebereflexi a růst.

A když přijmeme tento symbolický podzim s otevřenou náručí, můžeme objevit skryté dary, které nám přináší. Přijměte tedy tento čas jako příležitost k rozkvětu, než se uzavřete do zimního klidu, připravené vyrašit znovu s prvním závanem jara.