Zpět
Zpět
Jak se zbavit „nenáviděného” PMS” | Vharmoniistiande.cz

Jak se zbavit „nenáviděného” PMS” přírodní cestou

jak se zbavit PMS přírodní cestou

Trápí vás únava, depresivní pocity, křeče? Bojujete s neodolatelnou touhou po sladkém, která vede k nechtěnému přibírání na váze? Cítíte se být na obtíž nejen sobě, ale i svému okolí. Stává se vám, že ztrácíte trpělivost s partnerem či dětmi?… 

Pokud ano, je možné, že se nacházíte v premenstruační fázi svého cyklu a prožíváte premenstruační syndrom (PMS), který mnohými ženami bývá vnímán jako velmi nepříjemný. Existují však způsoby, jak tyto projevy zmírnit nebo se jich dokonce zcela zbavit – a to i šetrnou přírodní cestou.

PMS zná téměř každá žena

Premenstruační syndrom představuje soubor symptomů, které postihují přibližně každou osmou až devátou ženu. Tyto projevy se obvykle objevují 3 až 10 dní před menstruací a mohou zahrnovat širokou škálu emocionálních i tělesných příznaků, které se u jednotlivých žen liší.

Mezi hlavní příznaky patří:

 • Emocionální propady: zvýšená nervozita, úzkost, stres, změny nálad, depresivní stavy, nespavost, společenská izolace.
 • Tělesné stavy: bolesti hlavy, břicha, zad, citlivost a pnutí prsou, otoky, nafouklé břicho, únava, zácpa nebo průjem, akné, nadýmání.

Příčiny PMS mohou být rozmanité. Tradiční čínská medicína vidí za jednu z příčin silný vliv jater, které mají sklon v tomto období ke stagnaci, zatímco z pohledu psychosomatiky může jít o nerovnováhu mezi ženskou a mužskou energií, přičemž převažuje ta mužská, což vede k netrpělivosti a vnitřnímu napětí.

Jak si přírodní cestou pomoci od PMS? Začněte bylinkami

Stejně, jako je každá žena jiná, jinak prožívá i premenstruační syndrom. Prvním krokem v boji s příznaky PMS je pomoc z říše bylin. Existuje několik bylinných řešení, které mohou výrazně pomoci zmírnit nepříjemné příznaky PMS.

 • Drmek obecný je znám jako „super bylinka“ pro ženy, pomáhá zmírňovat projevy PMS i menopauzy.
 • Řebříček obecný srovnává ženský cyklus a může pomoci ulevit i od migrény.
 • Mochna husí má protizánětlivé účinky a podporuje přirozenou obranyschopnost organismu.
 • Len setý a 100% pupalkový olej jsou důležité pro udržení hormonální rovnováhy.
 • Maca je superpotravina, která podporuje hormonální rovnováhu.

Byliny jako kopřiva, kontryhel obecný, hluchavka bílá a další mohou také pomoci. Pití bylinných čajů můžete navíc doplnit o bylinné napářky nebo obklady.

Bylinná napářka

Tradiční metoda bylinné napářky, známá již našim babičkám, představuje efektivní způsob, jak podpořit ženské zdraví. Tento způsob využívá léčivé síly bylinných směsí k prokrvení stydkých pysků a pronikání aktivních látek přes sliznici do ženského těla.

 • Pravidelná péče o dělohu prostřednictvím napářky může přinést mnoho výhod. Po menstruaci mohou na vnitřní sliznici dělohy zůstat zbytky krve, které mohou být díky specifickému naklonění dělohy obtížně odstranitelné. Bylinná napářka může pomoci v jejich účinném odstranění.

Klíčové přínosy bylinné napářky zahrnují očistu dělohy, eliminaci toxinů, zmírnění bolestivé menstruace, zlepšení krevní cirkulace v oblasti malé pánve, podporu zdravého vaginálního prostředí, vyvážení pH a regulaci menstruačního cyklu. Dokonce může přispět k odstranění migrén spojených s menstruací.

Bylinné „vložky” a zábaly

Zajímá vás, jak se zbavit premenstruačního syndromu pomocí bylinných obkladů? Jejich fytomembrána je vyráběna speciální technologií a povrch je nasáklý patentovaným bylinným extraktem, který je připraven podle starých receptur léčitelů čínské dynastie Tang. 

 • Zpracovávají se čerstvě řezané byliny a koncentrace aktivních složek bylin činí 70 – 80 %, což mnohonásobně převyšuje obdobné parametry v odvarech, tinkturách a nálevech těchto rostlin. I když výsledky mohou trvat 3 až 6 měsíců, mnohé ženy pozorují první zlepšení již po 3 měsících.

TIP: V případě bolesti v podbřišku doporučuji teplé zábaly, které mohou poskytnout okamžitou úlevu. Můžete použít buď suché, nebo mokré zábaly. Vyzkoušejte například nahřátý ručník nebo teplou sprchu. Také konzumace teplého čaje může přinést úlevu. Preferujte bylinkové čaje, jako je heřmánek, máta, nebo čaje z malinových či ostružinových listů, které podporují hormonální rovnováhu.

Strava plná vitamínů a minerálů, vynechání cukru nebo soli

Nezapomínejte na důležitost vitamínů skupiny B, železa, zinku, hořčíku a vápníku ve vaší stravě. Špenát se řadí mezi nejúčinnější potraviny v boji proti PMS. Je bohatý na vitamíny B1, B2 a zejména na rostlinné železo, které je pro tělo snadno vstřebatelné.

 • Od křečí se můžete účinně ulevit vynecháním cukru z vaší stravy, což sníží zánětlivé procesy a zlepší vaši imunitu.
 • Pokud hledáte úlevu od symptomů PMS, jako je nadýmání, otoky nebo úzkost, zkuste omezit příjem soli a slaných potravin, vyhýbejte se alkoholu a kofeinu a místo nich zařaďte relaxační techniky.
 • Pro úlevu od nadýmání doporučuji kmínový čaj. Budete potřebovat půl lžičky drceného kmínu, půl lžičky drcených fenyklových semínek a 2 dl vroucí vody. Kmín a fenykl zalijte vroucí vodou a nechte 10 minut louhovat. Poté čaj přeceďte a popíjejte během dne pro maximální účinek.
 • Pokud se potýkáte s oteklými končetinami, vyzkoušejte šťávu z petržele a řapíkatého celeru. Tyto zeleniny jsou známé svými diuretickými vlastnostmi a pomohou vám odvodnit tělo.

Aku a aroma tipy

Vyzkoušejte během PMS mačkání akupresurního bodu jater na nohou. Z esenciálních olejů je vhodný ylang ylang, levandule a bergamot.

 • Dopřejte si čas pro sebe a opečování se při levandulové koupeli: 10-15 kapek levandulového esenciálního oleje dejte do dvou lžic extra panenského olivového oleje a celou směs nalijte do přichystané lázně. Pokud si chcete celý proces aromaterapie prodloužit, můžete si večer zapálit ještě přírodní levandulovou svíčku.

Věřím, že tyto rady vám přinesou úlevu a pomohou zlepšit vaše zdraví a pohodlí nejen během PMS. Nezapomínejte na to, že je vždy důležité naslouchat svému tělu a v případě potřeby neváhat vyhledat odbornou pomoc.

Další články na téma menstruace a PMS:

Cyklická žena: Premenstruační fáze aneb symbolický podzim, ve kterém řádí „démon“ PMS

Jezte s ohledem na fáze ženského cyklu. Podpoříte své zdraví i psychiku

Jaro je ideální období na posílení jater a žlučníku: zbavte se PMS a bolestí hlavy