Zpět
Zpět
Znáte dobře svůj typ pleti? Udělejte si jednoduchý test

Znáte dobře svůj typ pleti? Udělejte si jednoduchý test

test typu pleti rychle doma

Typ pleti odráží míru hydratace a množství kožního mazu. Znát svůj typ pleti znamená lépe porozumět jejím potřebám a efektivněji se o ni starat. Pečujete-li o pleť s ohledem na její typ, dosáhnete skvělých výsledků mnohem rychleji.

Klíčové důvody, proč byste měli znát svůj typ pleti

Znát svůj typ pleti je důležité z několika důvodů. Správné rozpoznání vašeho typu pleti vám může pomoci zvolit nejvhodnější péči a produkty, které budou vaší pleti nejvíce prospěšné. 

Správný výběr produktů: Různé typy pleti vyžadují různé produkty. Zatímco suchá pleť potřebuje hydratační a vyživující produkty, mastná pleť vyžaduje lehké formule, které neucpávají póry a pomáhají kontrolovat produkci mazu.

Prevence problémů s pletí: Používání nevhodných produktů může způsobit nebo zhoršit problémy s pletí, jako jsou akné, suchost, podráždění nebo přecitlivělost. Znát svůj typ pleti vám pomůže předejít těmto problémům tím, že zvolíte produkty, které jsou pro váš typ pleti nejvhodnější.

Efektivnější péče o pleť: Když víte, jaký máte typ pleti, můžete lépe plánovat svou rutinu péče o pleť a zvolit produkty, které vám poskytnou nejlepší výsledky. To vám umožní efektivněji řešit specifické potřeby právě vaší pleti.

Zlepšení celkového vzhledu: Používáním vhodných produktů a postupů péče, které jsou přizpůsobeny vašemu typu pleti, můžete zlepšit její celkový vzhled. Vaše pleť může být zdravější, jasnější a může mít rovnoměrnější tón.

Úspora času a peněz: Znát svůj typ pleti vám pomůže vyhnout se plýtvání peněz na produkty, které nejsou pro vaši pleť vhodné. Místo experimentování s různými produkty, které možná nebudou fungovat, můžete investovat do produktů, které jsou pro váš typ pleti skutečně efektivní.

Test pro zjištění typu pleti

Znáte dobře svůj typ pleti? Pokud ne, jednoduchý test vám pomůže to zjistit za přibližně 30 minut. A i když si myslíte, že svůj typ pleti znáte, test stojí za to udělat, protože se pleť může s věkem a podle ročního období měnit.

  1. Nejprve si umyjte obličej jemným čistícím přípravkem, abyste odstranili make-up, nečistoty a přebytečný maz. Poté tvář důkladně opláchněte vodou a osušte měkkým ručníkem.
  2. Po umytí tváře neaplikujte na pokožku žádné produkty. Je důležité nechat vaši pokožku „dýchat“ a přirozeně se projevit bez jakéhokoliv ovlivnění kosmetikou.
  3. Po dobu cca. 30 min. se snažte zůstat v prostředí s normální teplotou a vlhkostí. Během této doby se pokožka snaží obnovit svou přirozenou rovnováhu.
  4. Po uplynutí cca. 30 min.  si pečlivě prohlédněte pokožku, zejména na čele, nose, tvářích a bradě. Zkuste určit, jak se vaše pleť cítí a jak vypadá.

Vyhodnocení testu

  • Pokud je vaše pleť suchá, pocítíte stažení, můžete si všimnout olupování nebo suchých míst.
  • Pokud je vaše pleť mastná, pravděpodobně zaznamenáte lesk, zejména v oblasti T-zóny (čelo, nos, brada).
  • Pokud máte kombinovanou pleť, můžete mít mastnou T-zónu a suché nebo normální oblasti na tvářích.
  • Normální pleť bude působit vyrovnaně, bez nadměrného sucha nebo mastnoty.

Vaše pozorování vám pomůže určit váš typ pleti. Je důležité si uvědomit, že typ pleti se může časem měnit v závislosti na různých faktorech, jako jsou klimatické podmínky, strava, hormonální změny a věk.

Pokud máte potíže s určením vašeho typu pleti nebo pokud máte specifické problémy s pletí, je vhodné kontaktovat dermatologa. Profesionál vám může poskytnout přesnější diagnózu a doporučit produkty a péči, které budou pro vaši pleť nejvhodnější.

4 typy pleti

Normální 

Normální pleť je hladká, sametová, bez mastného lesku, pružná a… extrémně vzácná – vlastní ji pouze 2-3 % lidí. Avšak i normální pleť může při nedostatku každodenní péče přejít do suchého či mastného stavu. 

Bez pečlivé a pravidelné péče je udržení normálního stavu pokožky po 30. roku života spíše výjimkou. Proto je důležité systematicky pečovat o pleť obličeje a krku bez ohledu na její současný stav.

Suchá 

Suchá pleť může na první pohled vypadat hezky – je jemná a s ruměncem. Suchost je však způsobena nedostatečnou aktivitou mazových žláz a může být jak dědičná, tak způsobená věkem nebo nevhodnou kosmetikou. 

Bez správné péče je suchá pleť náchylná k rychlému stárnutí a prohlubování jemných vrásek. Také je citlivá na vodu, mýdlo, větr, horko a chlad. Správná péče může však suchost pokožky účinně eliminovat.

Mastná

Mastná pleť je hrubá, s vzhledem připomínajícím pomerančovou kůru, a často se na ní tvoří komedony (černé tečky) a akné. Je důsledkem zvýšené aktivity mazových žláz. Pravidelná péče a používání speciálních produktů může proměnit mastnou pleť v normální, odstranit nadměrný lesk a nečistoty, a pokožka se stane jemnější s matným vzhledem.

Smíšená

Smíšená pleť je nejčastější typ a vyznačuje se kombinací mastných a suchých oblastí. Mastná T-zóna (čelo, nos, brada) a suché oblasti (oči, spánky, tváře, krk) vyžadují specifickou péči, zvláště proto, že se stav pleti může měnit s ročním obdobím.