Kr*my, měsíčky, sednout si do jahod… Takhle nějak zní „poetické“ názvy pro přirozený cyklus ženského těla. Menstruace – fenomén, který se týká každé z nás, ale o kterém se ještě pořád mluví spíš šeptem. A pokud možno za zavřenými dveřmi.
S trochou nadsázky bych řekla, že největším pokrokem 21. století nebude žádná technologie, ale to, že se menstruace konečně vymaní ze stínu společenského tabu. Přesto máme před sebou ještě kus cesty. A kladu si otázku – jak je možné, že něco tak běžného, tělesného a důležitého se na desítky let zařadilo k tématům, o kterých se „slušně nemluví“?
Když se nemluví, neví se

Možná vás to překvapí, ale zdravá menstruace nemá bolet. Ano, čtete správně. Není normální, aby vás každý měsíc sklátila bolest tak silná, že bez léků nejste schopná fungovat. Menstruace by neměla být ani příliš slabá, ani příliš silná.
- Krev má téct volně, bez sraženin, s přirozenou změnou barvy – od světle červené na začátku, až po tmavší odstín uprostřed cyklu. V ideálním případě přichází po 26 až 32 dnech.
Jenže pokud se o tom nemluví, ženy jednoduše netuší, co je a co není v pořádku. A pak roky žijí v přesvědčení, že to tak „má být“. Že bolest, nepravidelnost nebo únava jsou normální. Ale nejsou.
Nejčastějším problémem, se kterým ženy přicházejí, je právě bolestivá menstruace. Často za tím stojí hormonální nerovnováha – zejména zvýšená hladina prostaglandinů a vazopresinu, které způsobují silnější kontrakce děložní svaloviny a její nedokrvení.
U některých žen se situace po prvním porodu zlepší, ale ne vždy. A někdy se problémy zhoršují, až do úplné ztráty menstruace. A to už je zásadní – protože tím se ohrožuje nejen plodnost, ale i celkové zdraví ženy.
Generace mlčení

Možná to znáte – vaše první menstruace a k tomu nejistota, strach, možná i stud. A často žádná opora. Mnoho žen o svém „poprvé“ mluví nerady. Ne proto, že by to byla traumatická zkušenost, ale protože si přály něco jiného – být vyslyšeny, pochopeny, obejmuty. A místo toho přišlo ticho nebo trapný vtip.
V mnoha rodinách se o menstruaci nemluvilo. Maminky nevěděly, jak s dcerami otevřeně sdílet své zkušenosti. Nebo to samy nezažily jinak. Ale právě tohle ticho napáchalo hodně škody. Přesně v momentu, kdy se z dívky stává žena, potřebuje citlivé vedení a pochopení. Ne přístup ve stylu „ona si to zjistí sama“.
Menarché – rituál, který dává smysl

Možná jste už slyšely o přechodovém rituálu menarché. Je to oslava první menstruace, okamžik, kdy dívka vstupuje do nové etapy života. Není to žádná esoterická výstřednost, ale krásný způsob, jak dát najevo: „Tvoje tělo je v pořádku. Ty jsi v pořádku. A nejsi v tom sama.“
Menstruace není trest. Je to dar. První signál, že naše tělo funguje, že jsme zdravé, že můžeme – pokud si přejeme – být jednou mámou. Je to očistný proces, restart, období hlubokého napojení na tělo i intuici. A právě menstruační fáze je ideální čas na zastavení, odpočinek, naslouchání sobě.
Naučit se ji přijmout
Během prvních dnů cyklu jsme často unavené, citlivé, bez chuti být ve světě. A to je naprosto v pořádku. Dopřejme si klid. Spánek. Ticho. Uvařme si bylinkový čaj, zůstaňme doma, pokud to jde. Buďme k sobě laskavé. Tělo mluví jasně – teď není čas na výkon, ale na spočinutí.
A když se to naučíme respektovat, přestaneme s menstruací bojovat. Místo toho se stane přirozenou součástí našeho rytmu. Fází, která má své místo, svůj význam a hlavně – svůj potenciál.
Závěr? Mluvme o tom. S dcerami. S kamarádkami. Klidně i s partnery
Zrušme stigma, které z menstruace dělá cosi tajného, trapného a omezujícího.
Protože čím víc toho budeme vědět, tím víc si budeme rozumět – sobě, svému tělu i jedna druhé.